Iki savivaldybių tarybų ir, pirmą kartą Lietuvoje vyksiančių, tiesioginių mero rinkimų liko mažiau nei mėnuo. Didžioji dalis politinių partijų rinkėjams jau spėjo pažadėti ne vieną aukso kalną, tačiau kelių, kaip tuos pažadus tikisi tesėti, taip ir nenurodė.
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Klaipėdos rajono skyriaus komanda nuo pat pradžių akcentavo, kad rinkimuose dalyvauja vardan vieno tikslo – permainų ir naujo, konstruktyvaus požiūrio rajono taryboje.
Pagrindines Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Klaipėdos rajono skyriaus programos gaires paprašėme pristatyti Skyriaus kandidatę į merus Audronę Balnionienę.
Pastaruoju metu aktyviai dalyvaujate susitikimuose su gyventojais. Didelį dėmesį skiriate ir Gargždų miestui. Ar galima teigti, jog esate susipažinusi su daugumos rajono žmonių problemomis?
Tikrai taip, pastaruoju metu su komanda aktyviai įsitraukėme į rinkiminę kampaniją. Siekdami ne tik save pristatyti, bet ir išgirsti vietos gyventojų lūkesčius ir problemas.
Gimiau ir augau Gargžduose, iš visų kandidatų esu vienintelė gargždiškė. Mano tėvai ir giminės čia suleidę savo šaknis – Lukšių ir Plesevičių pavardės žinomos ne tik Gargžduose. Pati jau daugiau negu dešimtmetį gyvenu Kalotėje – esu praėjusi visus naujakurių kvartalo kūrimosi vargus ir džiaugsmus. Darbo reikalais dažnai tenka lankytis rajono gyvenvietėse, miesteliuose, bendrauti su žmonėmis.
Todėl galiu drąsiai sakyti, kad Klaipėdos rajono gyvenimas man savas ir artimas.
Ką labiausiai „skauda“ žmonėms?
Kartais pajuokauju, kad apvažiuoti rajoną pagal perimetrą – tas pats, kaip iki Vilniaus nulėkti. Todėl ir rūpesčiai labai skirtingi. Jei vienur jaučiamas darželių ir mokyklų tuštėjimo metas, kitose gyvenvietėse atvirkščiai – švietimo įstaigų trūkumas.
Keliai, viešasis transportas, autobusų stotelių stygius – dažnai kartojami klausimai. Nepakankamai išvystytas vandentiekio ir nuotekų tinklas, gyventojų netenkina šiukšlių rinkliavos sistema, šaligatvių būklė, apšvietimas, perėjos. Investicijų laukia kultūros namai ir turgavietės.
Bendruomenės pasigenda savivaldybės dėmesio. Neatsižvelgiama į jų pastabas ir pasiūlymus, sprendžiant vietos gyventojų problemas. Yra minimas kultūros renginių stygius.
O vaikų ir jaunimo užimtumo klausimas?
Kalbant apie švietimo sistemą, ypač svarbi popamokinė veikla, būreliai. Manęs niekas neįtikins, kad vaikas, gimęs Endriejave ar Gargžduose, yra prastesnis mokinys nei vilnietis ar klaipėdietis. Taip pat sunku patikėti, kad toj pačioj „mokslų kalvėj“ paruoštas pedagogas, dirbantis didmiestyje, yra geras, o miestelyje prastesnis. Peršasi išvada, kad mes per mažai dėmesio skiriame papildomam pedagogų lavinimui ir motyvacijai. O gal, ugdant jaunąją kartą, per žemai užsibrėžiam pasiekimų kartelę?
Manote, kad galite šias problemas išspręsti?
Labai noriu pasidalinti Klaipėdos miesto taryboje įgyta patirtimi bei žiniomis. Būdama Klaipėdos miesto tarybos nare ir Liberalų frakcijos pirmininke, prisidėjau prie daugelio projektų inicijavimo ir įgyvendinimo: sėkmingai 5 procentais sumažinome šiukšlių surinkimo mokestį, sukūrėme ir plėtėme dviračių takų infrastruktūrą, įdiegėme geriausiai išvystytą ir pigiausią keleiviui viešojo transporto sistemą Lietuvoje. Klaipėdiečiai naudojasi geriausiomis vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugomis už mažiausią kainą Lietuvoje, Klaipėdos miesto savivaldybėje įdiegta vieno langelio principo eilių valdymo sistema, sparčiai vystomos E-paslaugos. Kelintus metus iš eilės Liberalų sąjūdžio iniciatyva Klaipėdos mieste, priimant svarbius klausimus, yra vykdomos gyventojų apklausos, prie Savivaldybės sėkmingai veikia 28 visuomeninės tarybos (neįgaliųjų, šeimos, NVO, smulkaus ir vidutinio verslo ir kt.). Įvykdyta sporto reforma, kai nustatyto dydžio „pinigų krepšelį“ vaikai „atsineša“ į tuos klubus, kuriuos pasirenka savo sporto užsiėmimams.
Tai tik mažoji nuveiktų darbų dalis. Žinau, kad, dirbant kūrybiškai, nestandartiškai, bendraujant su verslu, nevyriausybinėmis organizacijomis, miestais partneriais, kaimyninėmis savivaldybėmis bei ministerijomis, ir Klaipėdos rajone norimų rezultatų pasieksime greičiau.
Tad kokią rajono viziją turite?
Turime aiškią viziją – rajonas, kuriame gyvena žmonės, susikūrę tokį gyvenimą, apie kurį svajoja. Tai ir užtikrinta vaikų švietimo sistema, ir vietos darželiuose, ir laisvalaikis, ir sutvarkyti keliai, ir išvystytas turizmas, naujos darbo vietos bei ori senatvė. Pridėkime dar ir tarptautinius festivalius, vykstančius Minijos slėnyje, geoterminio vandens lauko baseiną.
Puikiai žinome, kad per vieną dieną niekas neatsiras, reikės vietos bendruomenės pagalbos. Trypčiojimas vietoje dar nė vieno laimingu nepadarė, tik judėjimas pirmyn keičia ir daro gyvenimą patrauklų.
Jūs žinote, kaip įgyvendinti savo viziją ?
Tikrai taip. Rašydami mūsų programą, įvardindami tikslus, kuriuos norime pasiekti, rimtai įvertinome visas galimybes. Nedalijame tuščių pažadų ir nemeluojame, kad per dieną visa tai padarysime. Vieniems darbams užteks trumpesnio laiko, kitiems ir vienos kadencijos neužteks. Liberalų sąjūdžio komandoje yra tie žmonės, kurie savo darbais ir veikla parodė, kad yra savo sričių specialistai, gebantys ne tik kurti idėjas, bet ir jas įgyvendinti. Konkretų savo veiksmų planą turime:
PADIDINTI SKIRIAMAS LĖŠAS KULTŪROS, SPORTO IR SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLĖTROS, DUGIABUČIŲ IR GYVENAMŲJŲ BENDRIJŲ PROGRAMOMS ĮGYVENDINTI.
Šiuo metu visoms nevyriausybinių organizacijų programoms skiriama 50683,50 eurų (175 000 litų). Pirmame etape matome galimybę šią sumą padidinti dar 28962,00 eurų (100 000 litų), skatinant privačią iniciatyvą. Kaip papildomą finansavimo šaltinį siūlome naudoti pajamas, gautas iš efektyvesnio savivaldybės turto valdymo, padidėjusio savivaldybės gyventojų skaičiaus.
PADIDINTI VAIKŲ UŽIMTUMĄ.
Šiuo metu Klaipėdos rajone vaikų užimtumas siekia 36 proc. Mūsų tikslas – 50 proc. Įvesime neformalaus ugdymo krepšelį, sudarydami galimybę vaikų užimtumo procese dalyvauti ir privačioms sporto, kultūros, meno organizacijoms. Nustatysime finansavimo prioritetus, įvertinsime, kokių sričių specialistus turime, atsižvelgsime į tradicijas bei poreikius.
SUTEIKTI GALIMYBĘ LANKYTI DARŽELĮ.
Siūlysime ikimokyklines grupes iš darželių perkelti į atsilaisvinusias ir specialiai pritaikytas patalpas bendrojo lavinimo mokyklose. Skatindami privačių daželių steigimą, Savivaldybėje įdiegsime vaiko krepšelį, pritaikysime mokestines lengvatas ir „įdarbinsime“ savivaldybei priklausančias patalpas.
ATNAUJINTI SPORTO AIKŠTYNUS.
Vykdydami sporto infrastruktūros plėtrą pritrauksime ES, Švietimo ministerijos VIP programos, KKSD fondo, savivaldybės ir privačių rėmėjų lėšas. Efektyvaus bendradarbiavimo pavyzdys – VšĮ ,,Gargždų futbolas“ inicijavo ir įgyvendino dviejų stadionų rekonstrukcijos projektus bei savivaldybei padovanojo 8000 m2 futbolo dangos, kurią reikia įrengti mokyklų sporto aikštynuose.
SUTVARKYTI GARGŽDŲ KARJERŲ, PAJŪRIO IR PAMARIO TERITORIJAS.
Rengsime teritorijų planavimo dokumentus viešosios paskirties teritorijoms. Planavimo dokumentų rengimui naudosime SB ir ES lėšas, ieškosime privačių investuotojų. Skelbsime konkursus kempingų įrengimui, vasaros pramogų organizavimui bei paslaugų su galimu atrakcionų parku teikimui. Prie Gargždų karjerų esančią automobilių trasą panaudos pagrindais perduosime valdyti automobilių sporto klubui, kuris, atlikdamas savo pagrindinę veiklą, papildomai įsipareigos vykdyti ir jaunimo užimtumo prevencinę programą. Pajūrio zonoje suformuosime teritorijas, skirtas nuomai ir paslaugų poilsiautojams teikimui. Iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų įrengsime automobilių stovėjimo aikšteles.
SKATINTI ATVYKSTANTĮ IR VIETINĮ TURIZMĄ.
Aktyviau išnaudosime Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro funkcijas. Privačiam verslui sudarysime sąlygas teikti poilsio ir pramogų organizavimo paslaugas. Parengsime bendrą Vakarų Lietuvos lankytinų ir poilsio vietų žemėlapį, organizuosime didesnę informacijos sklaidą turistams. Patrauklių apylinkių aplinkos tvarkymą perkelsime į prioritetinių uždavinių sąrašą. Finansavimą skirsime per seniūnijas.
ATNAUJINTI PARKUS.
Prioritetą skirsime Gargždų miesto parkui: Gargždų bendruomenės pastangomis yra atlikta detali Gargždų parko atnaujinimo studija, pradėtas rengti techninis projektas. Rangos darbus finansuosime iš 2014-2020 m. ES lėšų, skirstomų per regioninę tarybą.
TOBULINTI ATLIEKŲ TVARKYMO SISTEMĄ.
Sudarysime tinkamas sąlygas atliekų rūšiavimui. Įrengsime biolaidžių (maisto ir t.t.) atliekų ir antrinių žaliavų konteinerius, taip sumažindami atliekų, vežamų į sąvartyną, kiekį. Peržiūrėsime atliekų tvarkymo apmokestinimo sistemą ir administravimo kaštus. Daugiabučių kiemuose įrengsime požeminius konteinerius.
DAUGIAU LĖŠŲ SKIRTI KELIAMS, GATVĖMS, DVIRAČIŲ TAKAMS.
Kelių, gatvių ir dviračių bei pėsčiųjų takų plėtrą numatysime atsižvelgdami į gyventojų skaičių ir pravažumo intensyvumą. Privatus verslas ir gyventojai įgaus prioritetą, jei prisidės lėšomis prie įgyvendinimo. Pvz.: Savivaldybei šaligatvių remontui bendruomenėms suteikiant medžiagas, o bendruomenėms savarankiškai atliekant darbus. Sieksime įsijungti į Klaipėdos-Būtingės ir Klaipėdos- Nidos dviračių takų tinklą. Dviračių takų projektus derinsime su Klaipėdos miesto savivaldybe, kad dviračių takai turėtų tąsą. Darbų finansavimui pritrauksime papildomas Susisiekimo ministerijos tikslines lėšas, ES lėšas, skirtas turizmo vystymui.
SUKURTI PATOGAUS VIEŠOJO TRANSPORTO SISTEMĄ
Atnaujinsime derybas su VŠĮ ,,Klaipėdos keleivinis transportas“ dėl galimų subsidijų maršrutams. Skatinsime verslo sektoriaus įsijungimą, dotuodami mažiau patrauklius maršrutus. Tobulinsime tvarkaraščius. Sieksime įdiegti vieningą vieno bilieto sistemą, veikiančią visame regione.
SKATINTI VERSLO PLĖTRĄ
Nustatysime verslo plėtros teritorijas, atskirtas nuo priemiestinių gyvenviečių. Skatinsime verslo kūrimąsi rajone, sukurdami būtiną infrastruktūrą. Kviesime logistikos centrus išnaudoti patrauklų viso regiono ir uosto pasiekiamumą. Užtikrinsime greitesnį teritorijų planavimo ir statybą leidžiančių dokumentų derinimo ir išdavimo procesą. Pakviesime verslininkus prie bendro stalo, išklausysime jų problemas. Savivaldybėje įsteigsime etatą specialistui, atsakingam už santykių su verslo sektoriaus atstovais palaikymą. Užmegsime santykius su VŠĮ ,,Investuok Lietuvoje“. Padvigubinsime miestų partnerių skaičių, kad savivaldybės darbuotojai pasisemtų patirties, o verslas išplėstų rinkas. Remsime naujų skrydžių krypčių atsiradimą iš Palangos oro uosto.
SKIRTI DAUGIAU DĖMESIO JAUNIMUI
Suformuosime stipendijų krepšelį. Bendradarbiaudami su verslo įmonėmis, skatinsime skirti lėšas stipendijų krepšeliui, o studentus įsipareigoti atlikti šiose įmonėse praktiką arba po studijų metus padirbėti. Supažindinsime vyresniųjų klasių moksleivius su rajono įmonių veikla ir karjeros galimybėmis. Inicijuosime profesijų muges/diskusijas su verslo įmonių vadovais.